Jak smakować oliwę, by dobrze ją poznać?
Używanie oliwy ma nam sprawić przyjemność, więc warto dobrze poznać jej smak w połączeniu z innymi produktami i znaleźć takie, które nam najbardziej odpowiada.
Miałam przyjemność pomagać właścicielom Gospodarstwa Rolnego Hispellum ze Spello w organizacji pierwszej w Polsce degustacji oliwy, którą produkują. To oliwa extravergine Terre Rosse, jednoszczepowa (monocultivar) z gatunku moraiolo. Degustacja odbyła się w Gdyni w maju 2015 roku.
Anna i Mario Ciampetti mają doświadczenie w tym, jak sprawić, by osoby smakujące oliwę po raz pierwszy, mogły docenić w pełni jej cechy organoleptyczne.
Jak wyglądała degustacja?
Zaczęliśmy od podania gościom kawałków białego, pszennego pieczywa skropionego obficie oliwą Terre Rosse. Takie łagodne pieczywo podkreśliło zapach oliwy – intensywny, przenikliwy z silnymi nutami trawy i świeżego karczocha. Można było doskonale wyczuć smak zielonego owocu oliwki z tonami gorzkimi i pikantnymi.
Zupełnie inne doświadczenia smakowe dawało połączenie oliwy Terre Rosse z żytnim, ciemnym chlebem razowym. W tym wypadku to oliwa podkreślała charakterystyczny, silny smak chleba. Goście smakowali też sałatkę z ciecierzycy, bardzo prostą, z dodatkiem soli, czarnego pieprzu, odrobiny musztardy Dijon i oliwy Terre Rosse.
Oliwa wydobyła łagodność i słodycz ciecierzycy, która z natury nie ma intensywnego smaku.
Były też małe porcje świeżych warzyw zanurzonych w oliwie słupki marchewki, selera naciowego, sałaty i cykorii.
Każdemu z tych warzyw oliwa dodawała innych wrażeń smakowych.
Jak próbować samemu?
Opisałam to dokładnie, bo uważam że to dobry przykład jak prosto badać i znajdować kompozycje smakowe, które nam najbardziej odpowiadają.
Oczywiście, można próbować oliwę bez żadnych dodatków, ale wymaga to pewnego doświadczenia. Dobra oliwa extravergine ma silny smak, powinna mieć nuty gorzkie i lekko piekące. Na początku poznawania smaków oliwy, nie każdy jest przygotowany na takie doznania, warto poszukiwać samemu.